شکل زیر سه نوع تونل را نشان می دهد. به نظر شما کدام یک از این سه افقی هستند؟ یقیناً جواب سوال ما نه تونل بالایی است و نه پایینی، بلکه تونل وسطی می باشد که قوسی است. این تونل افقی است زیرا کلیه ی نقاط آن بر خطوط قائم -شعاع زمین- عمود است، زیرا منحنی آن کاملاً منطبق با انحنای سطح زمین می باشد.

انواع حفر تونل
انواع حفر تونل

تونل های طویل را معمولاً مطابق نمونه ی بالایی شکل می سازند. چنین تونلی ابتدا کمی سربالاست و سپس سراشیب می شود. این طرح مناسب تر است چون آب داخل آن یک جا جمع نمی شود و بر اثر گرانش خود به طرفین جریان می یابد و از تونل خارج می شود.

تونل اگر کاملا افقی باشد ناچار قوسی شکل است. آب داخل آن به بیرون جاری نمی شود، چون کلیه ی نقاط کف آن افقی است. وقتی طول چنین تونلی از ۱۵ کیلومتر بیشتر باشد -مثل تونل سیمپلون که ۲۰ کیلومتر است- کسی که در یک دهانه ی آن بایستد نفری را که در دهانه ی دیگر ایستاده است نمی بیند. او جز سقف تونل چیزی نمی بیند چون وسط تونل ۴ متر بالاتر از طرفین آن است.

بالاخره اگر تونلی حفر کنیم که دو دهانه ی آن با یک خط راست به هم وصل شده باشند، این تونل نسبت به وسط خود شیب خواهد داشت. در چنین تونلی آب نه تنها از آن خارج نمی شود بلکه برعکس در وسط، که پایین ترین نقطه است جمع می گردد. ولی در عوض کسی که در یک طرف آن ایستاده است، دوست خود را در دهانه ی دیگر می بیند.

تصویر پایینی شکل را نگاه کنید، از گفتار بالا چنین بر می آید که خطوط افقی مستقیم نبوده و بلکه منحنی هستند، برعکس خطوط قائم که همگی مستقیم اند.

 

امتیاز دهید: ستاره ی سمت راست یعنی یک امتیاز و ستاره ی سمت چپ یعنی پنج امتیاز.
[تعداد: 0 میانگین: 0]
ارتقاء کسب و کار شما

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید