ارتقاء کسب و کارها

گاه اتفاق می افتد که صدایی را می شنوید و یا تصویری را مشاهده می کنید و بعد از مدتی در می یابید که برداشت ابتدایی شما از آنچه شنیده و یا دیده اید مغایر با واقعیت است و یا اینکه می تواند ابعاد گوناگونی داشته باشد. پدیده هایی از این دست که مخاطب را در نوعی از ادراکات ذهنی به خطا وا می دارند، پدیده های کژانگاشتی یا به اختصار کژانگاشت نامیده می شوند. کژانگاشت یا همان کج انگاشت در لغت به معنای فریب و وهم است و از دیدگاه روانشناسی به خطا های حسی اطلاق می گردد.

کژانگاشت نوری چیست؟

یکی از مهمترین انواع کژانگاشت، کژانگاشت های نوری است. پدیده های نوری خاصی که مخاطب را از طریق مشاهده فریب می دهند، کژانگاشت های نوری نامیده می شوند. “خطای دید” لفظی است که غالبا در برخورد با این قبیل پدیده ها به کار می رود. برخی از آن ها بسیار قدیمی و شناخته شده اند؛ مانند  کژانگاشت هرینگ؛ خطوط مایل، حقیقتی را پنهان می کنند. میله های افقی کاملا راست هستند!:

کژانگاشت هیرینگ
کژانگاشت هیرینگ

انواع کژانگاشت های نوری

پدیده های کژانگاشتی را معمولا فیزیک دان ها کشف و یا اختراع می کنند و روانشناسان درصدد توجیه آن ها برمی آیند. بدین ترتیب بسته به زمینه ی تولید و یا نحوه ی توجیه کژانگاشت ها می توان هر یک از کژانگاشت های نوری را نیز به انواع مختلفی تقسیم نمود:

  • حرکت و زمان: در این نوع از کژانگاشت ها یک نوع حرکت موهومی دیده می شود.
  • روشنایی و کنتراست: چنانچه مخاطب در تشخیص روشنایی و یا کنتراست یک تصویر اشتباه کند، با این نوع از کژانگاشت سر و کار دارد.
  • رنگ: گاهی در مورد رنگ ها کژ می انگاریم.
  • کژانگاشت های هندسی و زاویه ای: پارامترهای هندسی نیز می توانند فریبکار باشند. مانند کژانگاشت هیرینگ که به آن اشاره شد.
  • فضا، سه بعد و ثبات اندازه: از معمول ترین خطاها، خطای اندازه گیری ابعاد و خطای پرسپکتیوی است.
  • جلوه های گشتالتی شناسنده: برخی از کژانگاشت ها نتیجه ی تشکیل و ترکیب چندین پدیده ی فیزیکی، حیاتی و یا روانشناسی هستند. این کژانگاشت ها، کژانگاشت های گشتالتی نام دارند.
  • ویژه گری با چهره ها: چهره ها می توانند بستر مناسبی برای ظهور جلوه های کژانگاشتی باشند.

در ادامه نمونه هایی را از انواع مختلف معرفی خواهیم کرد.

امتیاز دهید: ستاره ی سمت راست یعنی یک امتیاز و ستاره ی سمت چپ یعنی پنج امتیاز.
[تعداد: 1 میانگین: 5]
افتتاحیه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید