تاریخچه‌ی مختصر بازی گو

تاریخچه بازی گو – Go یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های تخته‌ای در جهان است. در غیاب واقعیت‌های مربوط به منشأ بازی، افسانه‌های مختلفی وجود دارد: به عنوان مثال امپراتور افسانه‌ای یائو، این بازی را برای خشنود کردن پسرش، دن ژو، اختراع کرده است.

امپراتور یائو
امپراتور یائو

اگرچه منشأ آن آسیای مرکزی است و اشاراتی نیز در ارتباط آن به کنفوسیوس وجود دارد، اما از نظر تاریخی این بازی در ژاپن رونق گرفت. Go که احتمالاً قبل از قرن 8 وارد ژاپن شد، خیلی زود در دربار شاهنشاهی محبوبیت پیدا کرد و با این آغاز فرخنده، در فرهنگ ژاپنی ریشه دواند.

در سال 1612 شوگون به چهار بازیکن قدرتمند Go کمک‌هزینه‌ای اعطا کرد. بعداً این کمک‌هزینه به وراث بازیکنان (اغلب قوی‌ترین دانش‌آموز) تعمیم یافت و به این صورت چهار مدرسه عالی Go به نام های هونیبو، هایاشی، اینو و یاسم تأسیس شدند. طی 250 سال آینده، رقابت شدید میان این مدارس باعث پیشرفت بسیار خوبی در سطح بازی شد. سپس یک سیستم رتبه‌بندی وضع گردید که بازیکنان حرفه‌ای را به 9 درجه یا دان تقسیم می‌کرد. بالاترین درجه آن میجین بود، به معنی «متخصص». این عنوان را هر بار فقط یک نفر می‌توانست داشته باشد و فقط در صورتی که یک بازیکن تمام هم‌رزمان خود را از کلاس خارج می‌کرد، به وی اعطا می‌شد.

کل ساختار حرفه‌ای این بازی در ژاپن در سال 1868، هنگامی که شوگونات سقوط کرد و امپراتور دوباره به قدرت رسید، تضعیف شد. با آغاز غرب‌زدگی جامعه ژاپن، این مدارس بودجه خود را از دست داد. امروزه، سازمان اصلی بازیکنان حرفه‌ای Go در ژاپن Nihon Ki-in است که با فدراسیون بین‌المللی Go علاقه‌مند به بازی در سراسر جهان می باشد. اکنون صدها کتاب به زبان انگلیسی در دست چاپ است و بیش از شصت کشور در مسابقات سالانه آماتور جهان شرکت می‌کنند.

Nihon Ki-in
سازمان Nihon Ki-in در ژاپن

هم اکنون بازی Go در آسیای دور

مهم‌ترین کشورهای Go در خاور دور ژاپن، چین، کره و تایوان هستند که همگی جامعه ی بازیکنان حرفه‌ای را حفظ می‌کنند. مسابقات مهم در این کشورها حمایت مالی شرکت‌های بزرگ را جلب می‌نمایند، اغلب روزنامه‌ها بازی‌ها را منتشر می‌کنند و در اینجا مانند مسابقات بزرگ ورزشی طرفداران زیادی دارند. تا این اواخر، قوی‌ترین بازیکنان کره و چین تمایل داشتند که به عنوان حرفه‌ای به ژاپن بروند. اما امروز، آن‌ها به احتمال زیاد در کشورهای خود باقی می‌مانند و در آنجا قهرمان ملی می‌شوند. شاید 50 میلیون بازیکن Go در خاور دور وجود داشته باشد و همچنین بسیاری بازی را با علاقه زیاد دنبال می‌کنند.

اگرچه بازی Go در قرن هفدهم توسط مسافران غربی خاور دور، توصیف شده بود، اما در اروپا بازی نمی‌شد تا اینکه در سال 880، هنگامی که یک آلمانی، Oskar Korschelt، کتابی در مورد این بازی نوشت. پس از این تا حدی Go در آلمان و یوگسلاوی بازی شد. با این وجود گسترش بازی کند بود و در سال 1957 اولین دوره مسابقات قهرمانی اروپا به طور منظم برگزار شد.

اسکار کورشلت، شیمیدان آلمانی
اسکار کورشلت، شیمیدان آلمانی

امروزه Go در اکثر کشورهای اروپایی بازی می‌شود. اگرچه استاندارد بازی به طور قابل‌توجهی کمتر از بازیکنان برتر خاور دور است، اما این شکاف به طور مداوم در حال کاهش است زیرا بیشتر بازیکنان برتر اروپا وقت خود را صرف مطالعه بازی در ژاپن، کره و چین می‌کنند و برخی به عنوان یک حرفه‌ای در کار خود باقی می‌مانند. در سال 1992، مرکز Go European با پشتیبانی از Iwamoto Kaoru (در آن زمان با 90 سال سن مسن‌ترین حرفه‌ای فعال جهان بود) در آمستردام افتتاح شد.

Iwamoto Kaoru، بازیکن حرفه ای گو
Iwamoto Kaoru، بازیکن حرفه ای گو

Go در بریتانیا

گو در انگلیس حداقل 100 سال بازی شده است اما تا دهه 1950 که انجمن Go انگلیس تشکیل شد به صورت سازمان‌یافته بازی نمی‌شد. امروزه تخمین زده می‌شود که بیش از هزار بازیکن گو و بیش از 60 باشگاه Go در انگلیس وجود دارد. استاندارد بازی با سایر مناطق اروپا قابل‌مقایسه می‌باشد. متیو مکفادین، بهترین بازیکن بریتانیا در سال‌های اخیر، چهار بار قهرمان اروپا شده است.

مسابقات قهرمانی انگلیس و مسابقات قهرمانی جوانان انگلستان هر ساله در سراسر کشور برگزار می‌گردد. این مسابقات شامل صدها بازیکن در تمام سطوح قدرت، از جمله بازیکنان مبتدی و جوان و حتی بعضی از آن‌ها شامل جلسات آموزشی می‌باشند. از سال 1968 هر سال یک کنگره آزاد بریتانیایی Go برگزار می‌شود و مسابقات Open London یکی از رویدادهای مهم اروپا است.

 Go در اینترنت

در سال‌های اخیر، اینترنت به یک منبع ارزشمند برای بازیکنان Go، نه تنها به عنوان محلی برای بازی، بلکه به مکانی برای آموزش، یادگیری و بحث و گفتگو تبدیل شده است. تعداد زیادی از افراد با هر قدرت و ملیت به صورت آنلاین از طریق سرورهای Go مانند KGS یا سرور OGS بازی می‌کنند. KGS شامل تعدادی «اتاق» برای بازی و بحث در مورد Go می باشد.

همچنین سرورهای Go «مبتنی بر نوبت» یا «مکاتبه‌ای» مانند OGS وجود دارد که اجازه می‌دهد تا بازی‌ها در یک دوره طولانی‌تر انجام شوند، به عنوان مثال چند نوبت در روز، یا حتی هر چند روز یک بار.

علاوه بر این، بسیاری از بازیکنان، از جمله حرفه‌ای‌ها، در سرور Pandanet بازی می‌کنند. این مسابقات میزبان یک لیگ سالانه کشورهای اروپایی است که تیمی از انجمن گو بریتانیا را شامل می‌شود. شما می‌توانید این مسابقات را به صورت زنده تماشا کنید.

جفت Go

جفت Go، شکلی از Go است که بدون هیچ‌گونه مشورتی توسط تیم‌های دو نفره، شامل یک مرد و یک زن انجام می‌شود. این یک بازی «دوتایی مخلوط» است. که برنامه ی آن در ژاپن در دهه 1980 باهدف ارتقا Go به عنوان یک فعالیت اجتماعی و جذب بیشتر بازیکنان زن به مسابقات معرفی شد.

بازی گو به صورت دو به دو (جفت)
بازی گو به صورت دو به دو (جفت)

جفت  Go از آداب و رسوم خاصی برخوردار است که شامل پرهیز از اخلاق و رفتار بد می باشد. محیط فراهم‌شده برای رویدادهای جفت Go مطبوع و فراتر از استاندارهای معمول است برای مثال می‌توان به استانداردهای لباس اشاره کرد. به منظور تشویق این موضوع، به طور سنتی در تمام رویدادهای جفت گو، جایزه بهترین لباس اهدا می‌شود.

اولین دوره مسابقات قهرمانی بین‌المللی آماتور جفت Go در سال 1990 برگزار شد. از سال 1991 در انگلیس، هر ساله مسابقات قهرمانی جفت Go برگزار می‌شود. یک رویداد جانبی جفت Go نیز در مسابقات Open London برگزار می‌گردد. جفت Go اغلب در مسابقات دیگر و در باشگاه‌ها کمتر به صورت رسمی بازی می‌شود.