چرا Go خاص است؟

بازی گو منحصر به فرد است!

تاریخچه ی Go به حدود 3000 سال پیش بازمی‌گردد و این بازی در طول این مدت طولانی بدون تغییر مانده است. خاستگاه گو احتمالاً سرزمین چین می باشد. افسانه‌ها حاکی از آن است که زمانی که حاکم بودائی از رفتن به جنگ امتناع ورزید، آینده تبت یک بار توسط تخته ی بازی گو تعیین شد. در عوض او متجاوز را به بازی Go دعوت کرد.

امروز در شرق دور، Go از محبوبیت زیادی برخوردار است و علاقه به این بازی در اروپا و آمریکا به طور مداوم رو به افزایش می باشد. مانند شطرنج، Go نیز یک بازی مهارتی است – این بازی این‌گونه توصیف شده است: مانند چهار بازی شطرنج است که باهم در یک صفحه برگزار می‌شوند – اما از بسیاری جهات با شطرنج متفاوت می باشد. قوانین Go بسیار ساده است و اگرچه مانند شطرنج، چالشی برای مهارت تجزیه و تحلیل بازیکنان است، اما Go دامنه شهودی بسیار گسترده‌تری دارد.

Go یک بازی سرزمینی (قلمرو ای) می‌باشد. تخته‌ای که با شبکه‌ی خطوط 19 در 19 مشخص شده است و به عنوان قطعه زمینی بین دو بازیکن تقسیم می‌گردد. یکی از بازیکن ها دارای مهره‌های سیاه رنگ و دیگری دارای مهره های سفید رنگ است؛ این مهره ها سنگ (Stone) نامیده می‌شود. بازی با یک تخته خالی شروع شده و بازیکنان به نوبت بازی می‌کنند و در هر نوبت یک سنگ را روی یک نقطه خالی قرار می‌دهند. شروع‌کننده بازی رنگ سیاه است و سنگ‌ها در تقاطع خطوط قرار می‌گیرند نه درون مربع‌ها، و پس از بازی، سنگ‌ها جابجا نمی‌شوند. در نتیجه ممکن است سنگ ها محاصره و اسیر شوند که در این صورت به عنوان زندانی یا اسیر (Prisoner) از تخته Go حذف خواهند شد.

بازیکنان معمولاً با قسمت‌هایی از صفحه که در نهایت قصد دارند آن‌ها را به عنوان قلمرو (Territory) خود تصاحب نمایند، شروع می‌کنند و این‌گونه درگیری‌ها بین گروه‌های سنگی مخالف، هیجان را در یک بازی فراهم می آورد و می‌تواند منجر به تبادل قلمرو گردد. در پایان بازی بازیکنان برای هر تقاطع خالیِ داخل قلمرو خودشان یک امتیاز و همچنین برای هر سنگی که اسیر گرفته‌اند یک امتیاز دریافت می‌کنند. بازیکن با مجموع کل امتیاز بیشتر، برنده است.

اسیر گرفتن سنگ (Capturing) مطمئناً یکی از راه‌های به دست آوردن سرزمین است، اما یکی از ظرافت‌های Go این است که خشونت همیشه جواب نمی‌دهد. احتمال های استراتژیک و تاکتیکی بازی بی‌پایان می‌باشد که چالش و لذت بازیکنان را در هر سطح فراهم می‌کند. شخصیت بازیکنان به طور واضح در صفحه ی Go ظاهر می‌شود. این بازی مهارت بازیکنان در ایجاد تعادل در حمله و دفاع را نشان داده، باعث می‌شود سنگ‌ها به طور موثر عمل کنند و در پاسخ به تغییر شرایط، زمان‌بندی، آنالیز دقیق و شناخت نقاط قوت و ضعف حریف انعطاف‌پذیر بمانند. به طور خلاصه، Go یک بازی است که نمی‌توان آن را رها کرد.

چرا بازی گو خاص است؟

Go به عنوان یک چالش فکری، فوق‌العاده است. قوانین آن بسیار ساده می باشد، با این وجود 20 سال بیشتر از شطرنج در برابر تلاش برای برنامه‌نویسی رایانه‌ها برای بازی Go در سطح بالا مقاومت کرده است. فقط در سال 2016 بود که AlphaGo از شرکت بریتانیایی Google DeepMind در یک مسابقه‌‌ی چالشی با جایزه 1 میلیون دلاری که در سراسر جهان به صورت زنده پخش می‌شد یکی از برترین بازیکنان جهان را شکست داد.

آلفاگو در مقابل لی سِدُل، گو باز حرفه ای با رتبه ی 9 دان از کره ی جنوبی

Go جذابیت‌های زیادی را برای هرکسی که از بازی‌های مهارتی لذت می‌برد ارائه می‌دهد:

  • در یک بازی Go زمینه‌های زیادی برای شهود و تجربه وجود دارد، به خصوص در ابتدای بازی. مانند شطرنج، Go نیز استراتژی‌ها و تاکتیک‌های ابتدایی خود را دارد، اما بازیکنان می‌توانند با داشتن تنها چند الگوی پایه کاملاً قدرتمند شوند.
  • یک مزیت بزرگ Go، سیستم موثر امتیازدهی در بازی است. که این بازیکنان را قادر می‌سازد تا با توانایی‌های بسیار متفاوت قادر باشند بدون تحریف هویت بازی با یکدیگر به صورت برابر بازی کنند.
  • در این بازی هدف این است که با کارآمدتر کردن محیط اطراف، یا حمله به سنگ‌های حریف، قلمرو بیشتری نسبت به بازیکن دیگر ایجاد کنید. در چنین تخته بزرگی، ممکن است در یک زمینه تا حدودی بد عمل کنید، اما در نهایت با بازی بهتر، برنده شوید.
  • هر بازی Go به سرعت شکل خود را به دست می‌آورد – هیچ دو بازی شبیه هم نیستند. از آنجایی که یک بازیکن برای پیروزی فقط باید زمین بیشتری نسبت به حریف داشته باشد، اگرچه ممکن است نتیجه بازی تا پایان در تعادل باشد تعداد بازی‌های تساوی بسیار کمی وجود دارد.

این ها پاسخ هایی است برای این پرسش که چرا بازی گو خاص است!